RCH895NP-470K
RCH895NP-470K
Part NumberRCH895NP-470K
Detailed Description
RCH895NP-470K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)990mA
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)