RCH875NP-331K
RCH875NP-331K
Part NumberRCH875NP-331K
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Detailed Description
RCH875NP-331K - Product Attributes
SeriesRCH-875
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)300mA
Current - Saturation460mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.05Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)