RCH855NP-220K
RCH855NP-220K
Part NumberRCH855NP-220K
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Detailed Description
RCH855NP-220K - Product Attributes
SeriesRCH-855
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)770mA
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)