RCH895NP-330K
RCH895NP-330K
Part NumberRCH895NP-330K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RCH895NP-330K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesRCH-895
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.1A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)