RCH895NP-102K
RCH895NP-102K
Part NumberRCH895NP-102K
Detailed Description
RCH895NP-102K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)220mA
Current - Saturation300mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.84Ohm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)