RCH110NP-331K
RCH110NP-331K
Part NumberRCH110NP-331K
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Detailed Description
RCH110NP-331K - Product Attributes
SeriesRCH-110
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)930mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.8MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)