RCH664NP-4R7M
RCH664NP-4R7M
Part NumberRCH664NP-4R7M
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Detailed Description
RCH664NP-4R7M - Product Attributes
SeriesRCH-664
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.43A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36.4mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)