RCH654NP-470K
RCH654NP-470K
Part NumberRCH654NP-470K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RCH654NP-470K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesRCH-654
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)620mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)340mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)