RCH875NP-102K
RCH875NP-102K
Part NumberRCH875NP-102K
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder (Open)
Detailed Description
RCH875NP-102K - Product Attributes
SeriesRCH-875
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)180mA
Current - Saturation270mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.94Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)