RCH110NP-101K
RCH110NP-101K
Part NumberRCH110NP-101K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RCH110NP-101K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesRCH-110
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)