RCH8011NP-680L
RCH8011NP-680L
Part NumberRCH8011NP-680L
Detailed Description
RCH8011NP-680L - Product Attributes
SeriesRCH8011
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)1.9A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)138mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)