EH28-4.0-02-2M3
EH28-4.0-02-2M3
Part NumberEH28-4.0-02-2M3
Detailed Description
EH28-4.0-02-2M3 - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency2.3mH @ 10kHz
Current Rating (Max)4A
DC Resistance (DCR) (Max)40mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)