EH28-1.5-02-27M-X
EH28-1.5-02-27M-X
Part NumberEH28-1.5-02-27M-X
Detailed Description
EH28-1.5-02-27M-X - Product Attributes
SeriesEH
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency27mH @ 400Hz
Current Rating (Max)1.5A
DC Resistance (DCR) (Max)282mOhm
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)