EH20-0.8-02-5M6
EH20-0.8-02-5M6
Part NumberEH20-0.8-02-5M6
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EH20-0.8-02-5M6 - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEH
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency5.6mH @ 400Hz
Current Rating (Max)800mA
DC Resistance (DCR) (Max)245mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)