EV20-1.2-02-3M3
EV20-1.2-02-3M3
Part NumberEV20-1.2-02-3M3
Detailed Description
EV20-1.2-02-3M3 - Product Attributes
SeriesEV
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency3.3mH @ 400Hz
Current Rating (Max)1.2A
DC Resistance (DCR) (Max)127mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Height (Max)1.024" (26.00mm)