EH28-5.0-02-1M1
EH28-5.0-02-1M1
Part NumberEH28-5.0-02-1M1
Detailed Description
EH28-5.0-02-1M1 - Product Attributes
SeriesEH
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency1.1mH @ 400Hz
Current Rating (Max)5A
DC Resistance (DCR) (Max)27mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)