EV35-1.0-02-90M
EV35-1.0-02-90M
Part Number EV35-1.0-02-90M
Description COMMON MODE CHOKE 90MH 1A 2LN TH
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 90mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A DCR 628mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV35-1.0-02-90M - Product Attributes
Categories
Filters / Common Mode Chokes
Datasheet EV,EH Series
Standard Package 250
Manufacturer Schaffner EMC Inc.
Series EV
Packaging Tube
Part Status Active
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 90mH @ 400Hz
Current Rating (Max) 1A
DC Resistance (DCR) (Max) 628mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.417" L x 0.965" W (36.00mm x 24.50mm)
Height (Max) 1.681" (42.70mm)