EH35-5.0-02-3M6
EH35-5.0-02-3M6
Part NumberEH35-5.0-02-3M6
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EH35-5.0-02-3M6 - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEH
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency3.6mH @ 400Hz
Current Rating (Max)5A
DC Resistance (DCR) (Max)33mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
Height (Max)1.130" (28.70mm)