EH28-2.0-02-11M
EH28-2.0-02-11M
Part NumberEH28-2.0-02-11M
Detailed Description
EH28-2.0-02-11M - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency11mH @ 10kHz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)162mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)