EH24-1.0-02-10M
EH24-1.0-02-10M
Part NumberEH24-1.0-02-10M
Detailed Description
EH24-1.0-02-10M - Product Attributes
SeriesEH
PackagingTray
Number of Lines2
Inductance @ Frequency10mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1A
DC Resistance (DCR) (Max)244mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)0.827" (21.00mm)