RCR875DNP-470L
RCR875DNP-470L
Part NumberRCR875DNP-470L
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Detailed Description
RCR875DNP-470L - Product Attributes
SeriesRCR-875D
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)170mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)