RCR875DNP-102K
RCR875DNP-102K
Part NumberRCR875DNP-102K
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Detailed Description
RCR875DNP-102K - Product Attributes
SeriesRCR-875D
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)230mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.72Ohm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)