RCR110DNP-100M
RCR110DNP-100M
Part NumberRCR110DNP-100M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RCR110DNP-100M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesRCR-110D
PackagingBulk
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.51A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)