RCR875DNP-151K
RCR875DNP-151K
Part NumberRCR875DNP-151K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RCR875DNP-151K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesRCR-875D
PackagingBulk
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)600mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)510mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)