EV24-1.5-02-4M5
EV24-1.5-02-4M5
Part NumberEV24-1.5-02-4M5
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EV24-1.5-02-4M5 - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEV
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency4.5mH @ 400Hz
Current Rating (Max)1.5A
DC Resistance (DCR) (Max)116mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
Height (Max)1.185" (30.10mm)