EV28-2.0-02-11M
EV28-2.0-02-11M
Part NumberEV28-2.0-02-11M
Detailed Description
EV28-2.0-02-11M - Product Attributes
SeriesEV
PackagingTray
Number of Lines2
Inductance @ Frequency11mH @ 400Hz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)162mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Height (Max)1.406" (35.70mm)