EH35-3.0-02-10M
EH35-3.0-02-10M
Part NumberEH35-3.0-02-10M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EH35-3.0-02-10M - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEH
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency10mH @ 400Hz
Current Rating (Max)3A
DC Resistance (DCR) (Max)72mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
Height (Max)1.130" (28.70mm)
EH35-3.0-02-10M - Related Products
More >>
EH35-3.0-02-10M Schaffner EMC Inc., 10mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 72mOhm (Typ), EH View