EV24-2.0-02-2M5
EV24-2.0-02-2M5
Part NumberEV24-2.0-02-2M5
Detailed Description
EV24-2.0-02-2M5 - Product Attributes
SeriesEV
PackagingTray
Number of Lines2
Inductance @ Frequency2.5mH @ 10kHz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)62mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
Height (Max)1.185" (30.10mm)