EH20-0.5-02-18M
EH20-0.5-02-18M
Part NumberEH20-0.5-02-18M
Detailed Description
EH20-0.5-02-18M - Product Attributes
SeriesEH
PackagingTray
Number of Lines2
Inductance @ Frequency18mH @ 400Hz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max)725mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)