EH24-2.0-02-2M5
EH24-2.0-02-2M5
Part NumberEH24-2.0-02-2M5
Detailed Description
EH24-2.0-02-2M5 - Product Attributes
SeriesEH
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency2.5mH @ 400Hz
Current Rating (Max)2A
DC Resistance (DCR) (Max)62mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)0.827" (21.00mm)