EV28-5.0-02-1M1
EV28-5.0-02-1M1
Part Number EV28-5.0-02-1M1
Description CMC 1.1MH 5A 2LN TH
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.1mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 5A DCR 27mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV28-5.0-02-1M1 - Product Attributes
Series EV
Packaging Tube
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 1.1mH @ 400Hz
Current Rating (Max) 5A
DC Resistance (DCR) (Max) 27mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Height (Max) 1.406" (35.70mm)