EH28-1.0-02-36M
EH28-1.0-02-36M
Part NumberEH28-1.0-02-36M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EH28-1.0-02-36M - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEH
PackagingTube
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency36mH @ 400Hz
Current Rating (Max)1A
DC Resistance (DCR) (Max)591mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)