EH28-3.0-02-5M0
EH28-3.0-02-5M0
Part NumberEH28-3.0-02-5M0
Detailed Description
EH28-3.0-02-5M0 - Product Attributes
Number of Lines2
Inductance @ Frequency5mH @ 400Hz
Current Rating (Max)3A
DC Resistance (DCR) (Max)79mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)