EH20-1.0-02-3M9
EH20-1.0-02-3M9
Part NumberEH20-1.0-02-3M9
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EH20-1.0-02-3M9 - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesEH
PackagingTray
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency3.9mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1A
DC Resistance (DCR) (Max)168mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)