EV28-4.0-02-2M3
EV28-4.0-02-2M3
Part Number EV28-4.0-02-2M3
Description CMC 2.3MH 4A 2LN TH
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.3mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 4A DCR 40mOhm (Typ)
Payment Methods
Delivery Services
EV28-4.0-02-2M3 - Product Attributes
Series EV
Packaging Tube
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 2.3mH @ 10kHz
Current Rating (Max) 4A
DC Resistance (DCR) (Max) 40mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC 250V
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Height (Max) 1.406" (35.70mm)