DGH355Q5R5
DGH355Q5R5
Part NumberDGH355Q5R5
Detailed Description
DGH355Q5R5 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package150
Part StatusActive
Capacitance3.5F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)110mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.610" (15.50mm)
Size / Dimension0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
DGH355Q5R5 - Related Products
More >>
DGH355Q5R5 Illinois Capacitor, 3.5F (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 110mOhm 1000 Hrs @ 65°C, DGH View