DGH105Q5R5
DGH105Q5R5
Part NumberDGH105Q5R5
Detailed Description
DGH105Q5R5 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
Part StatusActive
Capacitance1F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)260mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.472" (12.00mm)
Size / Dimension0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C