DGH506Q2R7
DGH506Q2R7
Part NumberDGH506Q2R7
Detailed Description
DGH506Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance50F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C