DGH407Q2R7
DGH407Q2R7
Part NumberDGH407Q2R7
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Detailed Description
DGH407Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package50
Part StatusActive
Capacitance400F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C