DGH207Q2R7
DGH207Q2R7
Part NumberDGH207Q2R7
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Detailed Description
DGH207Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerIllinois Capacitor
SeriesDGH
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance200F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C