DGH256Q2R7
DGH256Q2R7
Part NumberDGH256Q2R7
Detailed Description
DGH256Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance25F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
DGH256Q2R7 - Related Products
More >>
DGH256Q2R7 Illinois Capacitor, 25F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 25mOhm 1000 Hrs @ 65°C, DGH View