DGH107Q2R7
DGH107Q2R7
Part NumberDGH107Q2R7
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Detailed Description
DGH107Q2R7 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance100F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C