DGH505Q5R5
DGH505Q5R5
Part NumberDGH505Q5R5
Detailed Description
DGH505Q5R5 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance5F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.709" (18.00mm)
Size / Dimension1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C