A750EK107M1CAAE018
A750EK107M1CAAE018
Part NumberA750EK107M1CAAE018
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
A750EK107M1CAAE018 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum - Polymer Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerKEMET
SeriesA750
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency145mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.9A @ 100kHz
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)