A750BG227M0JAAE020
A750BG227M0JAAE020
Part NumberA750BG227M0JAAE020
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
A750BG227M0JAAE020 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum - Polymer Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerKEMET
SeriesA750
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.5A @ 100kHz
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)