A750EK227M1CAAE016
A750EK227M1CAAE016
Part NumberA750EK227M1CAAE016
Detailed Description
A750EK227M1CAAE016 - Product Attributes
TypePolymer
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency145mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.9A @ 100kHz
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)