A750EK567M0GAAE018
A750EK567M0GAAE018
Part NumberA750EK567M0GAAE018
Detailed Description
A750EK567M0GAAE018 - Product Attributes
TypePolymer
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency155mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency3.1A @ 100kHz
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)