A750KK107M1EAAE040
A750KK107M1EAAE040
Part NumberA750KK107M1EAAE040
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
A750KK107M1EAAE040 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum - Polymer Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerKEMET
SeriesA750
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)40mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency225mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency4.5A @ 100kHz
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)