A750MS827M1CAAE013
A750MS827M1CAAE013
Part NumberA750MS827M1CAAE013
Detailed Description
A750MS827M1CAAE013 - Product Attributes
TypePolymer
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency240mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency4.8A @ 100kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)