A750KK337M1CAAE014
A750KK337M1CAAE014
Part NumberA750KK337M1CAAE014
Detailed Description
A750KK337M1CAAE014 - Product Attributes
TypePolymer
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency250mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency5A @ 100kHz
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)